تبلیغات
 فناوری نوین - محققین امپراتوری 1000 ساله را در میان جنگل های کامبوج کشف کردند

محققین امپراتوری 1000 ساله را در میان جنگل های کامبوج کشف کردند


کامبوج


محققین امپراتوری 1000 ساله را در میان جنگل های کامبوج کشف کردند

محققین به‌تازگی منطقه بسیار شگفت انگیزی را در میان پوشش سبز درختان و جنگل‌های جنوب شرقی آسیا کشف کرده‌اند که گویا یکی از تمدن‌های عظیم بشری بوده است. به نظر می‌رسد این مجتمع عظیم مذهبی با نام Angkor Wat واقع در منطقه کامبوج (Cambodia) تحت همایت شبکه‌ای گسترده از شهرهای کوچک بوده که قدمت آن به 1000 سال پیش می‌رسد. کامبوج نام سرزمینی است که در قسمت جنوب شرقی آسیا بین کشور تایلند و قسمتی جنوبی ویتنام واقع شده و جمعیت کنونی آن 14,494,300 نفر است.

برای اولین بار در سال 2012 محققین متوجه منطقه‌ای ناشناخته در جنگل‌های کامبوج شدند و تاکنون بخش‌های زیادی از این منطقه ناشناخته را کشف کرده‌اند. آن چیزی که بدیهی به نظر می‌رسد آن است که این منطقه بزرگ‌ترین مجموعه مذهبی تاریخ جهان بوده و حتی پژوهشگران معتقدند هنوز قسمت‌های بسیار زیادی از این منطقه کشف نشده است.

یکی از ویژگی‌های حیرت‌انگیز این مجموعه سیستم جاده‌ها و شهرهای آن است که مجله باستان‌شناسی از آن به‌عنوان یکی از تمدن‌های بشری در هزاران سال پیش یاد می‌کند. همانطور که گفته شد محققین قدمت این سازه عظیم و باشکوه را بین 900 تا 1400 سال پیش برآورد کرده‌اند. این منطقه به‌قدری وسیع و باشکوه است که باستان شناسان آن را با شهرهای مدرن امروزی مقایسه می‌کنند.

کامبوج

پروژه کشف و شناسایی Angkor Wat یکی از گسترده‌ترین تحقیقات پژوهشگران تاکنون بوده است. آن‌ها با تحت پوشش قرار دادن 1900 کیلومترمربع از این جنگل‌ها موفق شدند تا با بهره‌گیری از تکنیک LiDAR به شناسایی این منطقه بپردازند. LiDAR یکی از روش‌های زمین‌شناختی است که دانشمندان در این روش از انعکاس نور لیزر استفاده کرده و تمام عناصر یک محیط را شناسایی می‌کنند.

پژوهشگران متوجه آب راه‌ها و کانال‌های آبی شدند که به‌طور پیشرفته‌ای به تمام مناطق این سرزمین آب‌رسانی می‌کرده است. ارتباطات مردم نیز از طریق سیستم جاده‌ها و توسعه شهری در این منطقه امکان‌پذیر بوده که تمام این ویژگی‌ها گویای تمدن بسیار پیشرفته و مدرن امپراتوری Khmer بوده است. محققین با بررسی شواهد موجود و آثار بازمانده از این تمدن کشف کردند که Khmer چگونه پدید آمده، از چه طریقی توسعه یافته و درنهایت چگونه سرنگون شده است.

چه چیزی می‌تواند سبب زوال و نابودی چنین تمدن بزرگ و توسعه یافته‌ای شود؟ به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین علل سقوط این امپراتوری باشکوه وابستگی مهندسی آنها به آب و کانال‌های آبی بوده است چراکه با قطع شدن آب و یا کاهش باران‌های فصلی سیستم آب‌رسانی مختل شده و زندگی مردم دچار مشکل شده است.

کامبوج

جالب است بدانید مهندسین این شبکه‌های آب‌رسانی سیستم‌هایی را تدارک دیده بودند که تمام آب‌های سطحی به همراه آب‌های ناشی از بارش‌های فصلی را جمع‌آوری کرده تا درنهایت وارد مخازن ذخیره آب شوند. حال وجود کوچک‌ترین مشکل در این سیستم پیشرفته منجر به ایجاد اختلال در آب‌رسانی به مناطق کشاورزی و آب آشامیدنی مردم و حکومت شده و می‌تواند سبب نابودی این امپراتوری شود.

متاسفانه یکی دیگر از دلایل فروپاشی این امپراتوری تغییرات شدید آب هوایی بین مناطق خشک و مرطوب کامبوج بوده است. تغییرات شدید اقلیمی سبب شده تا زندگی مردم تحت تاثیر قرار بگیرد و حکومت با تغییر در میزان بارش‌ها و پدیدار شدن خشک‌سالی به‌کلی نابود گردد.تاریخ : چهارشنبه 23 تیر 1395 | 12:30 ب.ظ | نویسنده : هادی عظیمی | نظرات

  • paper | مهم نیوز | ایکس باکس